Optymalne pomieszczenie na biuro - skuteczne wskazówki

Zanim zabierzemy się za urządzenie powierzchni biurowej, powinniśmy się zapoznać z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku na temat konkretnych wymogów, w oparciu o które muszą być aranżowane pomieszczenia przeznaczone do pracy. Wedle ustawy, o jakiej mowa powyżej każda osoba zatrudniona w danym miejscu i wykonująca pracę w siedzibie określonej firmy powinna mieć zapewnioną przestrzeń liczącą co najmniej trzynaście metrów sześciennych wolnej objętości wnętrza. Ponadto zatrudniający jest zobligowany do zapewnienia pracownikowi minimum dwóch metrów kwadratowych swobodnej powierzchni podłogi.
Poza tym, że niespełnienie wyżej wyróżnionych warunków wiązać się może z poważnymi skutkami prawnymi, bardzo często wpływa to również niesamowicie niekorzystnie na pracujących. Za wąskie i zbyt ciasne obiekty, w jakich usadawiani są zatrudniani uniemożliwia komfortową i wydajną pracę. Niedopasowanie wnętrz do scharakteryzowanych w niniejszym artykule wymogów okazuje się istotnym problemem nie tylko w aspekcie robót typowo fizycznych, ale także pracy o charakterze umysłowym. Każdy pracownik powinien móc realizować swój obowiązki w odpowiednio do tego przystosowanym środowisku, które pozwoli mu na dobre samopoczucie na stanowisku pracy oraz nie będzie negatywnie wpływało na jego kondycję zdrowotną. Jeśli w miejscu wysiłku intelektualnego przebywa jednocześnie zbyt dużo osób, wówczas grozi to kłopotami z koncentracją, głuchotą a nawet zesłabnięciami. Wnętrza muszą być właściwie przewietrzone, a poza tym w biurze nie powinien panować zgiełk i hałas. Ciasnota źle rzutuje na kreatywność ludzką i ostatecznie na efekty pracy.
Co istotne, nieodpowiednie jest nie tylko zagospodarowywanie zbyt małych pomieszczeń, ale również decydowanie się na zbyt duże biura. Wtedy pracownik marnuje sporo czasu na to, aby przemieszczać się po danym wnętrzu, szukać potrzebnych mu sprzętów, przyborów czy akcesoriów do pracy. Trudniejsza okazuje się także komunikacja między pracownikami. Nie ma możliwości ku temu, aby swobodnie móc współpracować i działać w teamie. By uzyskać każdą informację trzeba kursować od stanowiska do stanowiska, tracąc na to w konsekwencji całego dnia roboczego naprawdę dużo. Samo dogranie przestrzeni to jednak nie wszystko, co jest wskazane, aby biuro uznać za optymalnie zaaranżowane. Istotne jest także dopasowanie jego strony wizualnej do danej branży oraz profilu działania.
Meble do biura mogą mieć typowy charakter tzn. regały, szafy aktowe, biurka itd. W małych domowych biurach można postawić na meblościanki.
W przypadku nieco większych podmiotów gospodarczych, zatrudniających kilkadziesiąt osób dobrym wariantem okazuje się wydzielenie pomieszczenia zupełnie osobnego dla kadry zarządzającej tak, aby zaraz po wejściu do siedziby firmy jasne było, kto jest kim. Nie ma to dużego znaczenia dla samych pracowników, ale jest częścią pozytywnego wizerunku firmy i stawia ją w dobrym świetle przed potencjalnymi klientami, którzy wiedzą, że mają do czynienia z oddziałem profesjonalnym. Ponadto inaczej będzie się prezentowała nowoczesna agencja reklamowa, która ma kusić swoją kreatywnością, a zupełnie inaczej poważna kancelaria prawnicza czy biuro rachunkowe.
W każdym biurze, bez względu na to ile pracuje w nim osób i jaki jest charakter wykonywanej pracy, niezbędne okazuje się zapewnienie właściwego dostępu do powietrza. Najlepiej, aby można było uchylić delikatnie okna po to, aby zwyczajnie przewietrzyć pomieszczenia, likwidując zaduch. Wystarczy zwykła mikrowentylacja. Ciężko jest jednak zrobić nawet mały lufcik w tradycyjnych drapaczach chmur, z reguły w całości przeszklonych, ale bez systemów okiennych. Wtedy warunkiem podstawowym okazuje się montaż klimatyzacji. Powinna ona być czyszczona gruntownie co najmniej co pół roku, najlepiej między sezonami. W niej zalegają grzyby, bakterie i kurz, które mogą szkodzić pracownikom. By nie narażać ich zdrowia dobrze jest wynająć ekipę, która zajmie się sprawdzenie stanu urządzenia i jego kompletnym oczyszczeniem. Ważną kwestią jest też rozmieszczenie sieci teleinformatycznej oraz oświetlenia. Pracownicy, zwłaszcza ci, którzy siedzą przed komputerem, nie mogą pracować w zbyt ciemnym pomieszczeniu. Co do Internetu z kolei, to istotne jest, aby kable były pochowane w kąt, aby nie zawadzały na wejściu czy przejściu. Psują też schludność wnętrza, więc nie rozkładajmy ich na widoku. Niewiele też trzeba, aby przez chwilę nieuwagi czy chociażby pośpiech potknąć się i wyrządzić sobie krzywdę.