Poduszki do salonu

Popularne powiedzenie mówi, że diabeł tkwi w szczegółach. Wydawać by się mogło, że wyposażając wnętrza domowego użytku najważniejsze jest to, na jakie komplety meblowe się zdecydujemy. Oczywiście to w jakim stylu zaprojektujemy konkretne pokoje i ich aranżacje nie jest bez znaczenia, ale równie istotne okazują się takie kwestie jak przykładowo akcesoria uzupełniające. Wśród dodatków, o jakich zastosowaniu warto nie zapominać przy modelowaniu dowolnego pokoju znajdują się między innymi poduchy.

Poduszki szczególnie przydadzą się w salonie. Mamy tu na myśli rzecz jasna poduszki dekoracyjne, które nie mają służyć do leżenia na nich czy spania, ale po prostu do ozdoby wnętrza. Dlaczego akurat do pokoju dziennego? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż na chwilę obecną mało kto urządza sobie salon będący głównym pomieszczeniem w domu w taki sposób, aby centralnym punktem pokoju było standardowe łóżko czy rozkładana wersalka. W osobnym wnętrzu robi się sypialnię, stąd nie ma co ukrywać, że wstawianie łóżka dodatkowego także do pokoju dziennego jest przeżytkiem modowym, który już dawno odszedł do lamusa. Dziś w miejscu dawnych amerykanek czy wersalek stoją niewielkie sofy. Kanapy te trzeba natomiast czymś ozdobić i do tego właśnie korzysta się z poduszek.

Poduszki dekoracyjne dodają stylu, szyku i klasy każdemu pokojowi bez wyjątku. Nie zapominajmy jednakże, że nasz salon jest wnętrzem reprezentacyjnym, zatem konieczne okazuje się jego wyeksponowanie. To nie ma być pomieszczenie funkcjonalne, ale przede wszystkim bardzo wytworne, do którego nie będziemy wstydzili się zaprosić gości. Jeżeli siadamy na kanapie, z pewnością oczekujemy że sobie chwilę odpoczniemy, wygodnie się wyłożymy i bez problemów przybierzemy ulubioną pozycję. W związku z tym, poduszki będą w tym zakresie bardzo pomocne. Możemy się o nie oprzeć czy do nich przytulić, a ponadto jest to dobry rodzaj akcesoriów uzupełniających wystrój patrząc z perspektywy samego gospodarza, który może kupić zupełnie prostą, zwyczajną sofę a urozmaicić jej wygląd właśnie poprzez inwestycję w poduszki dekoracyjne.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych dodatków, trzeba pamiętać o stosownym doborze poduch ozdobnych. Nie mogą one być bowiem ani za duże ani za drobne. Za małe nie będą zbyt dobrze widoczne i zginą w masywnej sofie, z kolei za wielkie zajmą na małej kanapce sporo miejsca. Tym samym siadający na takim łóżku będzie czul się niekomfortowo, nie mogąc przyjąć odpowiedniej pozy. Jeszcze jedna kwestia to odcień. Kolorystyka ma tu niesamowicie istotne znaczenie. W zasadzie ciężko jest generalizować, ponieważ każde pomieszczenie jest przecież zupełnie inne i co innego podoba się jego właścicielowi, jednak praktyczna wskazówka jest taka, aby unikać jasnych poduszek, gdyż po prostu szybko się brudzą. Są one wtedy mało estetyczne i musimy się narażać na dodatkowe koszty związane z częstym praniem. Jeżeli środek poduszki jest osobno a na wierzchu mamy tylko dekoracyjną poszewkę, pranie jej nie stanowi jeszcze tak dużego problemu, aczkolwiek przy wszelkiego rodzaju ozdóbkach trzeba pamiętać między innymi o konieczności prania ręcznego. Co innego natomiast wtedy, gdy w grę wchodzi poduszka dekoracyjna bez ściąganej poszewki. Wtedy takie akcesoria musimy oddać do profesjonalnej pralni.

Dekoracyjne poduszki w salonie mogą stworzyć styl tego miejsca. Musimy jednak być czujni, aby nie przesadzić z nadmiarem ozdóbek czy też nie stworzyć miszmaszu kolorystycznego. Jeżeli decydujemy się na ozdobienie pomieszczenia poprzez szereg różnorodnych dekoracji i akcesoriów uzupełniających wystrój, dobrze byłoby zamówić zestawy meblowe, które będą bardzo proste, wręcz można stwierdzić minimalistyczne estetycznie oraz nowoczesne, a nawet jeżeli klasyczne to z kolei uniwersalne i nierzucające się szczególnie w oczy. Wtedy cały szyk wnętrza oddamy poprzez zainwestowanie w solidne dodatki, które zrobią całą aranżacyjna robotę. Wystarczy, że postanowimy dać krzykliwe kolorystycznie poduszki dekoracyjne na kanapę a z pewnością wnętrze nimi urządzane nabierze zupełnie innego wyrazu.

Zdjęcia

Informacje

Blog z poradami dotyczącymi urządzania wnętrz.